B737Ng Handy Checklist


PMDG 737NG Handy (Normal) Checklist for TurkishVirtual Pilots by Murat TOLOĞLU

Özellikle yeni başlayan ve arada sırada uçuş yapan arkadaşların çok işine yarayacağına inandığım bir checklist hazırladım. Öncelikle bugün yüklediğim checklist'in bir Ön Kopya (Preliminary) olduğunu belirtmek isterim. Yani çok fazla hata olabilir. Ben bu ön kopyayı kullanıp revize ederek kullanılır hale getireceğim ve yine sizlerle paylaşacağım. Diğer yandan, bu kopyayı kendine bir "Model-Template" olarak alıp kendi ihtiyaçlarına uygun yada başka uçaklar için checklist hazırlamak isteyen arkadaşlar bugünden kullanmaya başlayabilirler.

Tavsiyem yüklediğim dosyayı (gözden geçirip revize ettikten sonra) renkli yazıcıdan arkalı-önlü çıkış almanız ve yapabiliyorsanız PVC kaplamanız.

Üzeri sarı renge boyalı bölümler bizim FDR'ın ceza yazmak için hazır beklediği bölümlerdir, aman buralara dikkat :) Checklist'i hazırlarken FDR beklentilerine öncelik verdim. Örneğin meydan chart'larında yazan "transition altitude" lar 10 yada 15 000 ft olabiliyor halbuki bizim FDR kalkış ve inişte 8-9000 ft arası QNH ayarlamamızı bekliyor. Checklist isminde "for TurkishVirtual Pilots" dememin sebeplerinden biri de bu; bize özgü! Ancak bu konuyu araştıracağım şayet meydan chart'larında yazan transition altitude ları kullandığımızda ceza yemezsek gerekli düzeltmeleri yapacağım. Yine bu konuyla ilgili bir başka örnek, mesela etik olarak park noktasına girmeden hemen önce TAXI LIGHTS OFF yapıldığını biliyorum ama bizim FDR önce motorların kapatılmasını bekliyor. Gibi.

Dikkate aldığım diğer hususlar:

Uçuşun önemli anlarını belirgin hale getirmeye, böylelikle prosedürün daha iyi algılanmasını sağlamaya çalıştım. Sadece uçakla ilgili checklist değil baştan sona bir sanal uçuşa ait bir "Handy Checklist" yapmaya böylece uçuş sırasında ihtiyaç duyacağımız doküman sayısını azaltmaya çalıştım. Sadece "dark and cold cockpit + full stop" için değil, bağlantılı uçuşlarda da kullanılacak bir checklist olsun istedim. Örneğin bir meydana geldik oradan başka bir meydana gideceğiz; Uçuş planını kapayıp, FDR'a uçuşu raporlayıp yeni bir plan ve yeni FDR bağlantısıyla yolumuza "ceza almadan :) " devam edebilelim. Tecrübeli arkadaşlar bunu zaten ezbere yapabiliyorlar ama bu şekilde düzenlenmiş bir checklist ben daha önce görmedim. Benim hazırladığım checklist bu konuda çok fazla hata içerebilir ben bunu deneyerek düzelteceğim ve dediğim gibi sizlerle de paylaşacağım. Dileyen arkadaşlar FS tuşlarıyla ilgili ip uçları, örneğin benim DOOR1 OPEN(Shift+E) yaptığım gibi ekleyebilirler.

İncelediğim 10'larda checklist'te rastladığım, sanal havacılıkta uygulaması olmayan "check oxygen" gibi şeyleri sırf zevzeklik olsun diye eklemedim. Diğer yandan, sanal havacılıkta uygulaması olan ancak uçuşu etkilemeyen opsiyonel nitelikteki maddeleri de, belki öncelikler vererek gri gibi başka bir renge boyamayı düşünüyorum. Acil hallerde bu maddeler es geçilebilecek. Checklist'in uygun yerlerine FlyTHY_Adim_Adim_Online_Ucus ve FlyTHY_ATC_Ile_Sesli_Iletisim_Usulleri isimli dokümanlardan İngilizce olan haberleşme örneklerini ekledim. Dileyen bunları komple çıkarır dileyen Türkçe olanları ekler, dileyen Text ekler vs., tercih sizlere kalmış.

Selam, saygı ve sevgilerimle.
Murat TOLOĞLU